אנדרואידמובייל

אנדרואיד

אנדרואיד (באנגלית: Android) היא מערכת הפעלה המיועדת לסמארטפונים, טאבלטים, טלויזיות חכמות, שעונים חכמים ולמכוניות ומבוססת על ליבת לינוקס. היא מופצת על ידי חברת גוגל בשיתוף פעולה עם Open Handset Alliance. מערכת הפעלה זו מעוצבת במיוחד לשימושבטלפונים חכמים מבוססי מסך מגע ומחשבי לוח (טאבלטים). לקראת סוף שנת 2010, אנדרואיד הפכה למערכת ההפעלה הנפוצה ביותר בעולם לטלפונים חכמים. על פי IDC, ב-2012 היא החזיקה נתח של 70% מכלל שוק הטלפונים החכמים העולמי (ביחס לכ-20% למתחרה המרכזיתiOS של חברת אפל) ובמהלך השנה נמכרו כמעט 500 מיליון מכשירים חדשים מבוססי אנדרואיד. סמארטפונים מפורסמים עם אנדרואיד הם מכשירים בסדרת "גלקסי" של סמסונג ושל חברת LG, סוני אריקסון או של חברות סיניות וגם חברת מוטורולה ו-HTC[1].

Google Nexus

אנדרואיד פותחה לראשונה בידי חברת הזנק בשם Android Inc שנוסדה ב-2003, ובשנת 2005 נרכשה על ידי Google. הגרסה הראשונה של מערכת ההפעלה הוכרזה ב-5 בנובמבר 2007 עם הקמתו של Open Handset Alliance, תאגיד של 86 חברות חומרה, תוכנה ותקשורת, שהוקדש למטרת קידום סטנדרטים פתוחים עבור מכשירים ניידים. המכשיר הראשון מבוסס אנדרואיד נמכר באוקטובר 2008. אנדרואיד נועדה בתחילה למצלמות חכמות.

גוגל מפיצה את הקוד של אנדרואיד כקוד פתוח, תחת רישיון אפאצ'י. פרויקט הקוד הפתוח של אנדרואיד (Android Open Source Project AOSP) שמובל על ידי Google, הוא הפרויקט האחראי לתחזוקה ולפיתוח של מערכת ההפעלה. בנוסף, לאנדרואיד יש קהילה גדולה שלמפתחים אשר כותבים אפליקציות המגדילות את הפונקציונליות של המכשירים והן נכתבות בדרך כלל בשפה מותאמת אישית של Java. את האפליקציות ניתן להוריד דרך Google Play או אתרי צד שלישי. נכון ליולי 2013, ישנן יותר ממיליון אפליקציות זמינות לאנדרואיד, וסך ההורדות מחנות האפליקציות Google Play מוערך בכ-50 מיליארד[2].

עוד כתבות

Back to top button